3/06/2017

FIVE EARLY SPRING OUTFITS IDEAS

Photo from ELLE.PL
Completing early spring outfits can sometimes very difficult, because the weather is not always as warm as we would like. In this post I will show you 5 early spring outfits for almost any occasion. I hope they will inspire you and you'll find how fashionably start this season!

-
Kompletowanie zestawów ubrań na wiosnę może być czasem bardzo trudne, ponieważ pogoda nie zawsze jest tak ciepła jak byśmy chcieli. W tym poście pokażę Wam 5 wczesnowiosennych zestawów na prawie każdą okazję. Mam nadzieję, że zainspirujecie się i będziecie już wiedziały jak modnie rozpocząć kalendarzową wiosnę!


The first look is really casual with a touch of elegance. Blue jeans, white T-Shirt with fashionable print, bomber jacket and blue pumps are the perfect combination - it can not go wrong. To complete the outfit I added a small bag in black and a ring with a large pearl matching those that are on the shoes.
-
Pierwszy zestaw do casualowy look z nutą elegancji w postaci rzucających się w oczy szpilek. Niebieskie dżinsy, biały T-shiry z modnym nadrukiem i kurtka bomber to połączenie idealne - nie może się nie udać. Aby uzupełnić całość dodałam małą torebkę w kolorze czarnym oraz pierścionek z dużą perłą pasującą do tych, które znajdują się na butach.

T-shirt - KENZO
Jeans - FRAME
Bomber jacket - OPENING CEREMONY
Shoes - CHRISTIAN LOUBOUTIN
Bag - MULBERRY
Sunglasses - RAY-BAN
Ring - DELFINA DELETTREZ


The second proposition is a classic everyday look which contains classy coat, jeans and a striped T-shirt. But this is not everything! I added a little pop of color - yellow Dolce & Gabbana bag, extravagant case for iPhone and point-toe flats. If I had an opportunity to wear this outfit I would put all of this clothes on me and went to the cinema.

-
Druga propozycja to codzienny klasyk czyli płaszcz, dżinsy i koszulka w paski. Nie ma w tym nic niesamowitego gdyby nie fakt, że dodałam do całości żółtą torebkę Dolce & Gabbana, ekstrawagancki case na telefon oraz półbuty na płaskim obcasie w stylu high fashion. Z chęcią założyłabym teraz na siebie ten outfit i poszła do kawiarni na kawę.

Coat - SEE BY CHLOE
T-shirt - ETOILE ISABEL MARANT
Jeans - CURRENT/ELLIOTT
Bag - DOLCE & GABBANA
iPhone case - DOLCE & GABBANA
Earrings - SUZANNE KALAN
Shoes - VALENTINO


Outfit number three is the total Gucci look. Again, another every day look. A leather jacket is very fashionable this season. A combination of well-chosen accessories can show her other face...
 -
Stylizacja numer 3 to full Gucci look czyli taki, w którym każdy z wybranych elementów outfitu posiada metkę Gucci. Znów kolejna propozycja na co dzień. Skórzana kurtka jest bardzo modna w tym sezonie... A połączona z dobrze dobranymi dodatkami może pokazać swoje drugie oblicze.

Leather jacket- GUCCI
T-shirt - GUCCI
Trousers - GUCCI
Shoes - GUCCI
Bag - GUCCI
Ring - GUCCI


This time I want to show you set a little more elegant. I decided to combine the white shirt revealing arms, skirt in light brown color with black high heels sandals and clutch in the same color. Gold earrings with white pearls make a whole outfit looks great!
-
Tym razem zestaw nieco bardziej elegancki i wyjściowy. Postanowiłam połączyć białą koszulę odkrywającą ramiona, spódnicę w kolorze jasnego brązu z czarnymi sandałkami na obcasie i kopertówką w tym samym kolorze. Złote kolczyki z białymi perłami sprawiają, że całość prezentuje się cudownie!

Shirt - TIBI
Skirt - BALMAIN
Shoes - GIANVITO ROSSI
Bag - LOEFFELER RANDALL
Earrings - AURELIE BIDERMANNLast outfit is a perfect combination for hangings out with your friends, business meetings or just a quick break for coffee. Dress in fashionable plaid with a bond at the waist fits perfectly into spring. In combination with black, lace-up ankle boots, a red Prada bag and gold jewelry creates elegant and beautiful set.
-
Ostatnia stylizacja to połączenie idealne na wyjścia z przyjaciółmi, spotkania biznesowe czy po prostu szybki wypad na kawę. Sukienka w kratę z modnym wiązaniem w pasie idealnie pasuje do wiosny. W połączeniu z czarnymi, odkrytymi botkami, czerwoną torebką oraz złotą biżuterią tworzy zestaw piękny i elegancki.

Dress - MAJE
Shoes - CHLOE
Bag - PRADA
Ring 1 - ILEANA MAKRI
Ring 2 - SARAH & SEBASTIAN
Earrings - MELISSA JOY MANNING

That's all of outfits ideas perfect for early spring period. I hope you liked them as much as I do. Now you can create your own ideal ootds for the upcoming season! xo
-
To już wszystkie zestawy ubrań idealnych na przedwiosenny okres. Mam nadzieję, że się Wam spodobały i zainspirowały Was chociaż w małym stopniu do stworzenia swoich perfekcyjnych outfitów na nadchodzący sezon! xo

*All of the pictures are from www.net-a-porter.com
Copyright © 2016 Life by Susanna , Blogger