5/05/2017

Two casual outfits for everyday

Source: Vogue.com
In today's post I decided to show you two very simple, casual outfits. You can choose them when you do not have time to experiment with your stylization or when you want to wear something very casual.
-
W dzisiejszym wpisie postanowiłam pokazać Wam dwie bardzo proste stylizacje. Można wybrać je kiedy nie macie czasu, aby eksperymentować ze strojem lub kiedy chcecie ubrać coś bardzo casualowego.

The first is apparently the most extraordinary of all possible outfits in the world. White T-shirt and blue, slightly oversized 7/8 jeans... With sneakers. Bored! But pay attention to the bag thanks to which the whole set takes life, color and class. It makes us look so unique.
-
Pierwsza jest na pozór najzwyczajniejszą ze wszystkich możliwych stylizacji na świecie. Biały T-shirt i niebieskie, lekko oversizowe jeansy o długości 7/8... Do tego trampki. Nuda! Ale zwróćcie uwagę na torebkę dzięki której cały zestaw nabiera życia i klasy. Sprawia ona, że nie wyglądamy zwyczajnie a wyjątkowo. Do tego złoty pierścionek, bo biżuteria to przyjaciółka każdej z nas.

T-shirt - ADAM LIPPES
Jeans - CURRENT/ELLIOTT
Bag - GUCCI
Shoes - CONVERSE
Ring - REPOSSI

The second outfit is darker by black jeans and light top in the same color. To that base I added a blue Prada bag, stylish sneakers and earrings that match the color of the bag. I absolutely love it!!
-
Druga stylizacja jest nie co ciemniejsza przez czarne dżinsy i lekki top w tym samym kolorze. Do takiej podstawy dodałam niebieską torebkę Prada w roboty, stylowe sneakersy oraz kolczyki pasujące kolorystycznie do torebki.

Top - EQUIPMENT
Jeans - BALMAIN
Bag - PRADA
Shoes - GIUSEPPE ZANOTTI
Earrings - ILEANA MAKRI

Copyright © 2016 Life by Susanna , Blogger